<
Choroba nowotworowa a depresja

Choroba nowotworowa a depresja

Zespół depresyjny, czyli depresja występuje znacznie częściej wśród pacjentów onkologicznych, czyli osób chorujących na nowotwór złośliwy niż w populacji generalnej. Depresja dotyka wielu pacjentów, jednakże na jej rozwój ma duży wpływ umiejscowienie nowotworu, a także charakter podjętej terapii. Jak depresja wpływa na człowieka z nowotworem złośliwym? Nie tylko dochodzi do znacznego pogorszenia jakości życia, ale przede wszystkim taki pacjent jest częściej hospitalizowany, traci wolę walki, jak również istnieje wyższe ryzyko samobójstwa.

Przyczyny depresji w chorobie nowotworowej

Depresja u pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową jest reakcją na pewność utraty ważnych w naszym życiu wartości, np. zdrowia, rodziny, bytu. Z tradycyjnymi stanami lękowymi pacjenci są sobie w stanie poradzić, natomiast w przypadku pacjentów onkologicznych depresja jest niezwykle groźnym stanem chorobowym, który nie może zostać pozostawiony bez fachowej diagnostyki i wdrożenia leczenia. Najczęstszą przyczyną pojawienia się depresji u osób chorych na raka jest naruszenie równowagi naszego dotychczasowego życia, a także wystawienie na długotrwały stres i znaczne obniżenie nastroju. Pogorszenie samopoczucia zazwyczaj następuje na skutek terapii nowotworowej, a także na bezpośredni wpływ komórek rakowych na układ nerwowy pacjenta. Zespół depresyjny może również pojawić się na skutek kryzysu egzystencjalnego, czyli zakwestionowania sensu życia czy wiary, a także przyjmowanie leków przyczyniających się do depresji, tj. leków onkologicznych czy sterydów.

 

U kogo najczęściej występuje depresja?

Depresja najczęściej pojawia się u pacjentów onkologicznych, którzy są pozostawieni sami sobie - nie mają żadnego wsparcia w rodzinie i bliskich znajomych. Szczególnie na występowanie stanów depresyjnych, narażone są osoby młode, a także osoby uzależnione, czy osoby o dość niskim statusie społecznym. Depresja częściej pojawia się u osób, które mają trudne doświadczenie z ciężką chorobą.

 

Jak leczona jest depresja w chorobie nowotworowej?

Depresję u osób chorujących na nowotwór złośliwy leczy się niezwykle ciężko - niezwykle ważna jest w tym przypadku terapia oraz zaufanie na linii lekarz-pacjent. Najczęściej są rekomendowane kombinacje farmakoterapii i psychoterapii - konsultacja psychologa onkologicznego. Nieodzownym elementem leczenia jest polepszenie kontaktu z rodziną oraz innymi bliskimi, a także uczęszczanie na terapie indywidualne oraz grupowe.

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj