Rak dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych

Nowotwór dróg żółciowych to jeden z najgorzej rokujących nowotworów układu pokarmowego. Do najczęstszych powodów rozwoju nowotworu dróg żółciowych należy rak pęcherzyka żółciowego. W ostatnich latach można zaobserwować znaczny spadek zachorowalności na raka dróg żółciowych u osób znajdujących się w średnim wieku. Czym są drogi żółciowe? To przewody znajdujące się w organizmie, które odprowadzają żółć z wątroby (a więc miejsca jej produkcji) do jelit. Badania potwierdzają, że większa zachorowalność na ten nowotwór występuje w regionach o mniejszym rozwoju cywilizacyjnym, np. w Chile czy w Pakistanie. Największa zachorowalność na raka dróg żółciowych pojawia się u obojga płci w wieku 60. i 70. lat.

Czynniki ryzyka raka dróg żółciowych:

 

Objawy raka dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych najczęściej rozwija się bezobjawowo, a symptomy choroby objawiają się dość mało charakterystycznie. Do najczęstszych objawów raka dróg żółciowych zalicza się żółtaczkę cholestatyczną oraz świąd skóry — są to objawy świadczące o zaawansowanym stadium choroby. Jakie są jeszcze inne objawy charakterystyczne dla tego stadium? Przede wszystkim pojawiają się męczące nudności i wymioty, jak również pacjenci odczuwają silny ból w prawej części nadbrzusza. U pacjenta może pojawić się anemia, utrata łaknienia i znaczne osłabienie, które przyczyni się do znaczącej utraty masy ciała. Co więcej, zaawansowane stadium raka dróg żółciowych może objawiać się wodobrzuszem, dusznościami oraz bólami odczuwanymi w kościach, co może być również objawem przerzutów.

 

Diagnostyka raka dróg żółciowych

Jeżeli istnieje podejrzenie raka dróg żółciowych, niezwykle ważne jest przeprowadzenie potrzebnych badań obrazowych. Pierwszym podstawowym badaniem jest USG jamy brzusznej, dzięki któremu można ocenić sam pęcherzyk żółciowy, jak i drogi żółciowe. Kolejnym badaniem jest tomografia komputerowa jamy brzusznej, która jest nieco dokładniejszym badaniem od ultrasonografii. Pomocne w ocenie rozmiarów nacieku wątroby jest obrazowanie wykonane metodą rezonansu magnetycznego. Niezwykle często stosowane są też techniki diagnostyczne EUS, CEUS oraz CHEUS, któe polegają na wykonaniu zdjęć z podaniem środków kontrastujących.

 

Leczenie raka dróg żółciowych

Raka dróg żółciowych zalicza się do źle rokujących nowotworów, zwłaszcza gdy choroba nowotworowa została rozpoznana w stadium zaawansowanym. Jedną z podstawowych metod leczenia jest chirurgia onkologiczna, która polega na wycięciu guza. W niektórych przypadkach w leczeniu wykorzystuje się chemioradioterapię.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj