Rak jąder

Rak jąder

Jądra są męskimi narządami rozrodczymi umieszczonymi w worku mosznowym. W obrębie jąder odbywa się nie tylko produkcja hormonów płciowych, m.in. testosteronu, ale również plemników. Najczęściej diagnozowanym nowotworem jądrowym u mężczyzn jest nasieniak, a więc nowotwór rozwijający się z komórek, których zadaniem jest produkcja plemników. Równie często występującym nowotworem jest rak zarodkowy, potworniak czy kosmówczak. Warto wiedzieć, że nowotwór jądra może rozwijać się na jednym jądrze lub na dwóch jądrach. Nowotwory jądra mogą mieć zarówno charakter złośliwy, jak i niezłośliwy. Rak jądra najczęściej występuje u mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 do 44 lat.

Czynniki ryzyka raka jąder:

 

Objawy raka jąder

Jednym z najczęstszych objawów rozwijającej się choroby, jaką jest rak jader, jest niebolesne powiększanie się jądra, któremu towarzyszy zaczerwienienie pojawiające się na skórze moszny. W większości przypadków można stwierdzić obecność guzka w jądrze lub zmianę jego konsystencji, ponieważ guz jest twardszy od prawidłowego miąższu znajdującego się w jądrze. Pacjenci z rakiem jąder skarżą się również na pobolewanie jądra i uczucie dyskomfortu związane z rozpieraniem jądra. Kiedy w jądrze wytworzy się stan zapalny charakterystycznym objawem może być ostry ból. W niewielkiej ilości przypadków ze względu na wydzielanie przez guza do krwi substancji o działaniu hormonalnym pacjenci mogą stwierdzić tkliwość i powiększenie piersi. W zaawansowanych przypadkach, w których doszło do przerzutów, pacjenci mogą skarżyć się na ból w okolicy brzucha czy lędźwi, a także zaobserwować u siebie krwioplucie lub kaszel.

 

Diagnostyka raka jąder

Po zauważeniu niepokojących zmian warto zgłosić się do lekarza, który rozpozna chorobę, stan jej zaawansowania, a następnie wprowadzi skuteczne leczenie. U młodych mężczyzn rak jąder najczęściej okazuje się złośliwy. Warto pamiętać o samobadaniu jąder, ponieważ im szybciej zostanie wykryty guz, tym większe istnieje prawdopodobieństwo na całkowite wyleczenie. Jeżeli podczas badania guz jądra zostanie stwierdzony, konieczne jest przeprowadzenie badania USG jąder, które jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz najczęściej wykonuje również badanie krwi w celu oceny stężenia markerów nowotworowych, jak również tomografię komputerową.

 

Leczenie raka jąder

Niezależnie od stopnia zaawansowania procesu nowotworowego konieczne jest chirurgiczne wycięcie jądra w całości, a więc razem z powrózkiem nasiennym. Następnie wskazane jest leczenie z wykorzystaniem chemioterapii lub napromieniowania. Leczenie nowotworu jądra może doprowadzić do trwałej niepłodności, dlatego przed rozpoczęciem leczenia chorzy mogą rozważyć zdeponowanie nasienia w bankach nasienia.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj