Rak jajnika

Rak jajnika

Raka jajnika określa się cichym zabójcą, który wykazuje stały wzrost tendencji zachorowań wśród kobiet. Rak jajnika to problem ginekologii onkologicznej, która dzięki nowym metodom badawczym zmierza do wczesnego wykrycia choroby. Objawy raka jajnika są nieswoiste i najczęściej są słabo wyrażane, natomiast niezwykle rzadko spotyka się z hormonalnie czynnymi guzami. Rokowania raka jajnika zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby w czasie jej wykrycia i wdrożenia leczenia.

Czynniki ryzyka raka jajnika:

 

Objawy raka jajnika

W przypadku raka jajnika nie ma objawów charakterystycznych, dlatego nowotwór najczęściej rozpoznawany jest dopiero w stadium zaawansowanym. U większości pacjentek obserwuje się dość niespecyficzne objawy związane z zaburzeniami przewodu pokarmowego na około rok przed rozpoznaniem raka. Oprócz guza w jajniku u chorej można stwierdzić obecność płynu w jamie otrzewnej. W przypadku objawów raka jajnika mogą pojawiać się wzdęcia, zaparcia, uczucia pełności w brzuchu, a także ból w podbrzuszu. Do wczesnych symptomów raka jajnika najczęściej zalicza się ból brzucha i ból miednicy, a także zmianę częstotliwości oddawania moczu, szybkie uczucie pełności po jedzeniu oraz zwiększenie obwodu brzucha.

 

Diagnostyka raka jajnika

Przy podejrzeniach raka jajnika konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego dwuręcznego przez pochwę oraz przez odbytnicę. Następnie niezwykle ważne jest badanie USG przez brzuch oraz przez pochwę, ponieważ takie badanie umożliwia wykrycie zmian guzowatych, określenie wielkości poszczególnych zmian, jak również rozległości procesu nowotworowego. W wybranych przypadkach, gdy USG nie jest wystarczające, zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. W przypadku pojawienia się u pacjentki wodobrzusza może zostać wykonana punkcja jamy otrzewnowej z pobraniem płynu do badania cytologicznego.

 

Leczenie raka jajnika

Standardowym postępowaniem w przypadku rozpoznania raka jajnika jest zabieg operacyjny, który polega na usunięciu macicy wraz z przydatkami i wyrostkiem robaczkowym. Z reguły pacjentka przyjmuje również kilka sesji chemioterapii. U kobiet młodych, które chcą zachować zdolność do prokreacji, skala zabiegu może zostać zmniejszona do jednostronnego usunięcia chorego jajnika z jajowodem. U pacjentek, u których rak jajnika został wykryty dość wcześnie można nie stosować chemioterapii po przeprowadzonej operacji.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj