Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest chorobą onkologiczną, która może wystąpić w każdym wieku, jednakże najczęściej dotyka mężczyzn od 50 do 80 lat. Ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego rośnie wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że rak pęcherza moczowego zajmuje piąte miejsce w kontekście przyczyn zgonów wśród mężczyzn spowodowanych nowotworami. Kobiety na raka pęcherza moczowego chorują znacznie rzadziej, jednakże zachorowalność wskazuje na tendencję wzrostową.

Czynniki ryzyka raka pęcherza moczowego

 

Objawy raka pęcherza moczowego

Do jednych z najczęstszych objawów raka pęcherza moczowego można zaliczyć krwiomocz — może jednak on być na tyle mały, że nie zostanie zauważony przez pacjenta i zostanie stwierdzony dopiero po szczegółowej analizie moczu. Warto pamiętać, że krwiomocz bardzo często występuje epizodycznie i zazwyczaj nie towarzyszą mu żadne objawy lub wyłącznie niewielkie dolegliwości bólowe. Do bardzo częstszych objawów nowotworu pęcherza moczowego można zaliczyć częstomocz, tzw. parcie naglące, pieczenie podczas oddawania moczu, całkowite zatrzymanie moczu, jak również uczucie zalegania w pęcherzu moczu pomimo jego opróżnienia. Wymienione objawy mogą również towarzyszyć innym chorobom dróg moczowych, np. kamicy pęcherza moczowego. U osób zmagających się z zaawansowanym stadium raka pęcherza moczowego mogą występować następujące objawy: ból w podbrzuszu, trudność w oddawaniu moczu i stolca, ból w okolicach nerek czy bóle kostne świadczące o przerzutach raka.

 

Diagnostyka raka pęcherza moczowego

Konieczne jest szybkie przeprowadzenie badań potwierdzających lub wykluczających raka pęcherza moczowego w przypadku występowania wymienionych powyżej objawów. Do podstawowego badania należy badanie per rectum, cystoskopia oraz badanie USG dróg moczowych. Podczas konsultacji urologicznych, w ramach dodatkowych badań lekarz może zlecić ogólne badanie moczu, a także badanie posiewowe w wyniku rozpoznania chorób infekcyjnych, badanie urograficzne, USG jamy brzusznej i doodbytnicze, tomografię komputerową lub RTG.

 

Leczenie raka pęcherza moczowego

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka pęcherza moczowego jest leczenie operacyjne, które jednak jest uzależnione od zaawansowania klinicznego i histopatologicznego. Jeżeli zabieg chirurgiczny nie może być wykonany, lekarz może skojarzyć leczenie chemio- i radioterapii, które również stosuje się po przerzutach raka do węzłów chłonnych czy przerzutach odległych.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj