Rak piersi

Rak piersi

Rak piersi jest nie tylko jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet w Polsce, ale również na świecie. Największą zachorowalność notuje się w przedziale 55-65 lat, natomiast u kobiet młodszych jest ona znacznie mniejsza. W przypadku mężczyzn rak piersi występuje niezwykle rzadko, jednakże największa ilość zachorowań widoczna jest po 70. roku życia. Rak piersi jest nowotworem złośliwym, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się miejscowo, a następnie daje przerzuty na węzły chłonne i narządy zewnętrze. Na całym świecie rocznie rozpoznaje się 1,5 miliona przypadków raka piersi, z czego ponad 400 tysięcy umiera właśnie z tego powodu. Raka piersi uważa się za najczęściej występujący nowotwór u mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, m.in. USA, Kanady czy krajów Europy Zachodniej.

Przyczyny raka piersi

Na powstanie raka piersi mogą mieć wpływ czynniki, m.in. hormonalne, genetyczne czy środowiskowe. Do naukowo poznanych czynników związanych z rozwojem raka piersi należą:

 

Objawy raka piersi

Kliniczne objawy raka piersi są zależne przede wszystkim od etapu jego zaawansowania. W początkowym stadium rak piersi przebiega bezobjawowo i zazwyczaj rozpoznawany jest przypadkowo przez guzek w piersi, który jest wyczuwalny podczas dotyku. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się badania obrazowe piersi, a także samodzielne badanie piersi, dzięki którym możliwe jest wykrycie raka w stadium przedobjawowym. W większości przypadków pierwszym objawem jest niebolesny guz, każde kolejne niepokojące objawy mogą wskazywać na rozwój choroby. W miarę rozrostu guza pojawiają się kolejne symptomy, do których należy jednostronny wyciek z brodawki, zaczerwienienie lub przebarwienie skóry, jej zgrubienie, tzw. skórka pomarańczowa, naciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, a także asymetria sutków. Rozwijającemu się rakowi towarzyszy również powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. Rak piersi zazwyczaj rozpoznawalny jest w stadium uogólnienia, gdy występują już przerzuty na kości, mózg, wątrobę i płuca.

 

Diagnostyka raka piersi

Diagnostyka nowotworów piersi opiera się przede wszystkim na badaniu ultrasonograficznym, mammografii diagnostycznej, a w niektórych przypadkach na wykorzystaniu rezonansu magnetycznego. Na czym polegają poszczególne metody diagnostyczne raka piersi:

 

Leczenie raka piersi

Im wcześniej wykryjemy guzka, tym szybciej istnieje możliwość rozpoczęcia leczenia, dlatego tak ważne jest zachowanie przez kobiety czujności onkologicznej, która polega na zaznajomieniu się z objawami raka piersi, a także z przestrzeganiem profilaktyki, czyli samobadaniem piersi czy wykonywaniem mammografii. Jeżeli zauważmy u siebie niepokojące symptomy wskazujące na raka piersi, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza onkologa na konsultację onkologiczną. W przypadku radykalnego leczenia wczesnego stadium raka piersi stosuje się chirurgię onkologiczną, radioterapię, chemioterapię lub hormonoterapię. Podstawą do ustalenia właściwej drogi leczenia raka piersi są wyniki badania histopatologicznego. Rokowania przy nowotworze piersi zależą przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj