Rak płuca

Rak płuca

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn, a zaraz po raku piersi drugim nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Rak płuc to nowotwór, który bardzo często źle rokuje ponieważ jest on wykrywany za późno. Rak płuc charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Głównym czynnikiem zachorowania na raka płuc jest czynne, jak również bierne palenie papierosów. Innymi czynnikami wpływającymi na ryzyko zachorowania na raka płuc są czynniki zawodowe związane z narażeniem na oddziaływanie substancji szkodliwych, czynniki środowiskowe, jak również uwarunkowania genetyczne.

Czynniki ryzyka raka płuc:

 

Objawy raka płuc

Rak płuc we wczesnych stadiach zazwyczaj nie powoduje objawów, a jeżeli występują, to są one dość niecharakterystyczne, ponieważ związane są z powszechnymi chorobami przewlekłymi. U chorych w dalszym stadium zaawansowania choroby najczęściej występuje kaszel przez wiele tygodni, chociaż objawem nie jest sam kaszel, lecz niemożliwość odkrztuszenia wydzieliny. U chorych pojawia się również uczucie duszności i krwioplucie. Objawami pojawiającymi się podczas rozwoju raka płuc może być również chrypka, ból w klatce piersiowej, zaburzenia połykania, jak również ból barku. Rakowi płuc często towarzyszą również inne objawy, m.in. ogólne osłabienie, podwyższona temperatura, zaburzenia czucia, bóle kostno-stawowe oraz zakrzepowe zapalenie żył.

 

Diagnostyka raka płuc

Jeżeli istnieje podejrzenie nowotworu płuca, podstawową czynnością jest rozpoznanie mikroskopowe potwierdzające lub wykluczające raka. Biopsja płuca ze względu na dość trudną lokalizację wymaga starannego zaplanowania. Najczęściej do ustalenia rozpoznania mikroskopowego wykorzystuje się:

Kolejnym etapem jest ustalenie stopnia zaawansowania nowotworu przez badanie fizykalne oraz zdjęcie klatki piersiowej i jamy brzusznej wykonane za pomocą tomografii komputerowej czy badania radiokologicznego.

 

Leczenie raka płuc:

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj