Rak trzustki

Rak trzustki

Trzustka jest organem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ zajmuje się produkcją hormonów, m.in. insuliny i glukagonu, które są odpowiedzialne za regulowanie poziomu glukozy we krwi. Co więcej, trzustka produkuje również sok trzustkowy, który zawiera enzymy biorące udział w aktywnym trawieniu pokarmów i neutralizuje kwaśne treści żołądkowe. Ryzyko wystąpienia raka trzustki dotyczy osób po 50. roku życia, w szczególności cukrzyków, którzy powinni regularnie wykonywać badania umożliwiające ewentualne wykrycie tego nowotworu. Raka trzustki najczęściej jest rozpoznawany u populacji krajów uprzemysłowionych. Stwierdza się również zwiększoną częstość zachorowań u mężczyzn niż u kobiet.

Czynniki ryzyka raka trzustki:

 

Objawy raka trzustki

Rak trzustki nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ objawy z nim związane zazwyczaj pojawiają się dopiero w stadium zaawansowanym. Symptomy związane z rakiem trzustki wynikają z przerzutów, jak również z powiększaniem się guza oraz ogólnego osłabienia funkcjonowania organizmu z objętą chorobą trzustką. Do najczęstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów należy ból brzucha w nadbrzuszu, który zazwyczaj promieniuje w kierunku kręgosłupa. Typowym objawem choroby jest postępujące chudnięcie i brak apetytu. Częstymi objawami są nudności, wymioty, biegunka oraz objawy dyspeptyczne. U chorych pojawia się również żółtaczka, która objawia się zabarwieniem na żółto błon śluzowych, oczu i skóry.

 

Diagnostyka raka trzustki

Diagnostyka nowotworu trzustki polega na sporządzeniu wywiadu lekarskiego, a następnie badania lekarskiego oraz wykonania potrzebnych badań laboratoryjnych, badań obrazowych oraz biopsji guza. W przypadku badań obrazowych najczęściej wykonuje się badanie z wykorzystaniem USG lub tomografii komputerowej.

 

Leczenie raka trzustki

W przypadku raka trzustki najczęściej wybiera się leczenie chirurgiczne polegające na częściowym wycięciu trzustki lub całkowitym wycięciu trzustki wraz z dwunastnicą. Rokowanie w przebiegu raka trzustki jest bardzo złe i zazwyczaj usunięciu guza tylko w początkowej fazie rozwoju choroby może skutkować powodzeniem. Wszystkie typy raka trzustki poddawane są chemioterapii i radioterapii.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj