<
Choroba nowotworowa a depresja

Choroba nowotworowa a depresja

Zespół depresyjny, czyli depresja występuje znacznie częściej wśród pacjentów onkologicznych, czyli osób chorujących na nowotwór złośliwy niż w populacji generalnej. Depresja dotyka wielu pacjentów, jednakże na jej rozwój ma duży wpływ umiejscowienie nowotworu, a także charakter podjętej terapii. Jak depresja wpływa na człowieka z nowotworem złośliwym? Nie tylko dochodzi do znacznego pogorszenia jakości życia, ale przede wszystkim taki pacjent jest częściej hospitalizowany, traci wolę walki, jak również istnieje wyższe ryzyko samobójstwa.

Przyczyny depresji w chorobie nowotworowej

Depresja u pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową jest reakcją na pewność utraty ważnych w naszym życiu wartości, np. zdrowia, rodziny, bytu. Z tradycyjnymi stanami lękowymi pacjenci są sobie w stanie poradzić, natomiast w przypadku pacjentów onkologicznych depresja jest niezwykle groźnym stanem chorobowym, który nie może zostać pozostawiony bez fachowej diagnostyki i wdrożenia leczenia. Najczęstszą przyczyną pojawienia się depresji u osób chorych na raka jest naruszenie równowagi naszego dotychczasowego życia, a także wystawienie na długotrwały stres i znaczne obniżenie nastroju. Pogorszenie samopoczucia zazwyczaj następuje na skutek terapii nowotworowej, a także na bezpośredni wpływ komórek rakowych na układ nerwowy pacjenta. Zespół depresyjny może również pojawić się na skutek kryzysu egzystencjalnego, czyli zakwestionowania sensu życia czy wiary, a także przyjmowanie leków przyczyniających się do depresji, tj. leków onkologicznych czy sterydów.

 

U kogo najczęściej występuje depresja?

Depresja najczęściej pojawia się u pacjentów onkologicznych, którzy są pozostawieni sami sobie - nie mają żadnego wsparcia w rodzinie i bliskich znajomych. Szczególnie na występowanie stanów depresyjnych, narażone są osoby młode, a także osoby uzależnione, czy osoby o dość niskim statusie społecznym. Depresja częściej pojawia się u osób, które mają trudne doświadczenie z ciężką chorobą.

 

Jak leczona jest depresja w chorobie nowotworowej?

Depresję u osób chorujących na nowotwór złośliwy leczy się niezwykle ciężko - niezwykle ważna jest w tym przypadku terapia oraz zaufanie na linii lekarz-pacjent. Najczęściej są rekomendowane kombinacje farmakoterapii i psychoterapii - konsultacja psychologa onkologicznego. Nieodzownym elementem leczenia jest polepszenie kontaktu z rodziną oraz innymi bliskimi, a także uczęszczanie na terapie indywidualne oraz grupowe.

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Konsultacja Urologiczna
Konsultacja
Urologiczna
Konsultacja Hematologiczna
Konsultacja
Hematologiczna

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj