Czym jest kacheksja nowotworowa?

Czym jest kacheksja nowotworowa?

Kacheksja nowotworowa jest częstym powikłaniem choroby onkologicznej, który wymaga leczenie. Czym jest wspomniany problem? To niezamierzona nadmierna utrata masy ciała spowodowana niedożywieniem lub zaburzeniami odżywiania, która w konsekwencji może doprowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu. Częstość występowania kacheksji nowotworowej zależy przede wszystkim od miejsca, w którym pierwotnie został zlokalizowany nowotwór. Tak więc kacheksją nowotworową można nazwać zaburzenia metaboliczne, które mają bezpośredni związek z chorobą nowotworową. Jak objawia się kacheksja nowotworowa i jakie są sposoby jej leczenia?

Najczęstsze symptomy kacheksji nowotworowej

Jedną z najistotniejszych symptomów kacheksji nowotworowej jest sarkopenia, a więc postępująca utrata masy mięśniowej. Do innych niezwykle często występujących symptomów należy utrata łaknienia, narastające osłabienie, odczuwanie szybkiego nasycenia się po posiłku oraz niska odporność organizmu na bakterie i wirusy. Kacheksja nowotworowa najczęściej występuje u osób zdiagnozowanych z rakiem trzustki czy rakiem żołądka, jednakże idzie ją spotkać także w przebiegu raka płuca, raka okrężnicy czy raka gruczołu krokowego. Kacheksja nowotworowa negatywnie wpływa na komfort życia pacjenta i pogarsza czas przeżycia, a także jego rokowania, ponieważ jest ona źródłem nieustannego stresu nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla jego bliskich. Kacheksja może doprowadzić do ograniczenia sprawności, co uniemożliwi choremu wykonywanie podstawowych czynności. Charakterystycznym objawem kacheksji nowotworowej jest niechęć przyjmowania pokarmów, a więc anoreksja.

 

Objawy kacheksji nowotworowej:

 

Czy kacheksję można leczyć?

Kacheksja onkologiczna jest aspektem choroby nowotworowej, który ma znaczący wpływ na wyniki leczenia chorego — rokowania, a także czas życia pacjenta ulegają znacznemu pogorszeniu się, dlatego w przypadku rozpoznania choroby niezwykle ważne jest jej energiczne leczenie. Pacjenci zmagający się z kacheksją onkologiczną powinni zostać objęci profesjonalną kontrolą stanu odżywania, a więc kontrolowania ilości i rodzaju przyjmowanego pokarmu. Posiłki powinny być kaloryczne i bogate w białko z uwzględnieniem preferencji chorego — powinny być nieduże objętościowo, jednakże spożywane często, nawet 8 razy na dobę. Oczywiście możliwe jest również wprowadzenie leczenia farmakologicznego, które zminimalizuje ból — zapobiegnie infekcjom, biegunkom i naprzemiennym zaparciom, a także będzie przeciwdziałać nudnościom. Dietę chorego warto uzupełniać niezbędnymi składnikami odżywczymi o dużej kaloryczności — na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów o różnorodnych smakach, dlatego ich znalezienie nie będzie większym problemem. Odżywki warto dodawać stopniowo pomiędzy posiłkami lub wkomponowywać je w przyrządzane potrawy.

Zobacz również

Czynniki ryzyka chorób nowotworowych
Czynniki ryzyka chorób nowotworowych
Objawy raka jelita grubego
Objawy raka jelita grubego