<
Czym zajmuje się onkolog?

Czym zajmuje się onkolog?

Onkolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń nowotworowych. To właśnie do niego udają się pacjenci zarówno z podejrzeniem nowotworu, jak i z już postawioną diagnozą oraz wymagający leczenia. Lekarz onkolog podejmuje wszelkie decyzje związane ze zdiagnozowaniem oraz leczeniem danego pacjenta – kieruje go na poszczególne badania i wybiera metody terapii. Ze względu na strach wynikający ze specyfiki tych schorzeń nasuwają się liczne pytania o przebieg pierwszej wizyty. Jak zatem ona wygląda i jak należy się do niej przygotować? Z jakimi lekarzami onkologami możemy się skonsultować oraz czym dokładniej się zajmują?

Co warto wiedzieć przed wizytą u onkologa?

Mimo że wizyta u lekarza onkologa brzmi dość przerażająco, to nie trzeba się jej obawiać - nie różni się niczym od konsultacji onkologicznych u lekarzy innych specjalizacji. Jeśli odczuwamy strach przed wizytą, możemy zabrać ze sobą bliską osobę, która będzie nas wspierać i podnosić na duchu. Zalecamy jednak, by była to tylko jedna osoba ze względów zarówno organizacyjnych, jak i epidemiologicznych. Wizyta u lekarza onkologa nie jest od razu tożsama z wyrokiem, ponieważ spora część pacjentów okazuje się nie mieć nowotworu lub chorować na jego łagodną postać.

Najważniejsze, aby pacjenci mieli ze sobą całą niezbędną dokumentację. W przypadku leczenia onkologicznego rozpoczętego wcześniej pod opieką innego lekarza, należy zabrać ze sobą wszystkie informacje dotyczące branych leków bądź podejmowanych wcześniej terapii. Lekarz onkolog musi wiedzieć, z jaką sytuacją dokładnie ma do czynienia, aby móc wybrać najlepszą metodę leczenia.

Jakich specjalistów z zakresu onkologii możemy wyróżnić?

Poszczególne schorzenia nowotworowe wymagają zastosowania odmiennych metod terapii. Z tego powodu możemy wyróżnić trzy typy lekarzy onkologów. Są to:


Z pomocy lekarza onkologa warto skorzystać, kiedy wyczujemy u siebie guzek lub zauważymy niepokojące znamię. Może zdarzyć się też tak, że to lekarz rodzinny zasugeruje wizytę u onkologa z powodu naszego samopoczucia. Żadnego z powyższych przypadków nie wolno lekceważyć. Szybkie postawienie diagnozy i natychmiastowe podjęcie leczenia będą mieć wpływ na spowolnienie rozwoju nowotworu, a także zmniejszenie inwazyjności oraz czasu trwania terapii.

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj