<
Czym zajmuje się onkologia?

Czym zajmuje się onkologia?

Onkologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nowotworów. Nowotworem natomiast możemy nazwać każde schorzenie, które powstaje w wyniku mutacji i nieprawidłowego podziału komórek. Może ono mieć charakter zarówno złośliwy, jak i łagodny. Onkologia zajmuje się nowotworami atakującymi każdy organ. Najczęściej jest to mózg, skóra, płuca, jelito grube, przełyk, żołądek, wątroba, prostata, odbyt, pochwa, jajniki, szyjka macicy, piersi, tarczyca oraz powieki.

Jak wygląda diagnostyka onkologiczna?

Obecnie dzięki postępowi medycyny oraz technologii onkologia ma bardzo szerokie możliwości w zakresie diagnostyki. O pojawieniu się choroby nowotworowej mogą świadczyć różne objawy. W zależności od rodzaju danego nowotworu są to m.in. wyczuwalne guzki, znamiona o niepokojącym wyglądzie, biegunki, krew w stolcu, gorączka, długotrwały kaszel, osłabienie, uporczywe bóle oraz znaczna utrata masy ciała. Jednak lekarz onkolog nie diagnozuje pacjenta jedynie w oparciu o występowanie objawów typowych dla danego schorzenia nowotworowego. Wykorzystuje on przede wszystkim badanie USG oraz tomografię komputerową. W przypadku wątpliwości co do charakteru zmiany nowotworowej lub dla uzyskania pełnego jej obrazu wykorzystywany jest także rezonans magnetyczny.

Jeśli badania obrazowe okazują się niewystarczające do jednoznacznej oceny wystąpienia nowotworu złośliwego, pobiera się fragment guza i przeprowadza jego dokładną analizę pod mikroskopem (to tzw. badanie histopatologiczne). Współczesna onkologia doskonale sobie radzi z rozpoznawaniem nowotworów oraz prawidłowym ocenianiem stopnia ich rozwoju. Wczesna diagnostyka i szybko podjęte leczenie są kluczowe w przypadku schorzeń nowotworowych. Należy jednak także pamiętać, że nie każdy nowotwór jest niebezpieczny dla naszego życia.

 

Co warto wiedzieć o leczeniu onkologicznym?

Leczenie onkologiczne może wyglądać odmiennie w przypadku każdego pacjenta. Jego przebieg zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia rozwoju danego nowotworu. O koniecznych do podjęcia krokach decyduje zawsze wykwalifikowany lekarz onkolog, który planuje cały proces terapii. Onkologia wykorzystuje liczne metody z zakresu leczenia nowotworów, które w wielu przypadkach okazują się skuteczne i ratują pacjentom życie. Do głównych sposobów leczenia należą chemioterapia, farmakoterapia oraz radioterapia. Niekiedy przeprowadzane są również operacje w celu usunięcia nowotworu lub zmniejszenia jego powierzchni.

 

Dlaczego warto zadbać o profilaktykę onkologiczną?

Onkologia zajmuje się również podejmowaniem rozmaitych działań związanych z zapobieganiem powstawaniu nowotworów. Niektóre schorzenia nowotworowe są dziedziczne, jednak spora ich część powstaje na skutek działania różnorodnych zewnętrznych czynników ryzyka chorób nowotworowych. Wśród nich możemy wymienić m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwą dietę oraz zbyt częste opalanie się bez stosowania odpowiednich filtrów. Ograniczenie częstotliwości powyższych zachowań pomoże zmniejszyć ryzyko powstania nowotworu – zarówno złośliwego, jak i łagodnego. Ponadto istotną rolę pełnią również regularne badania, które umożliwiają szybkie wykrycie choroby nowotworowej oraz jej leczenie.

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj