<
Czynniki ryzyka raka piersi, co do nich należy?

Czynniki ryzyka raka piersi, co do nich należy?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, który statystycznie stanowi aż 25% wszystkich zachorowań. Jest to również najczęstsza przyczyna zgonu z powodu choroby nowotworowej wśród kobiet. Częstość występowania raka piersi rośnie wraz z wiekiem. W Polsce ten nowotwór najczęściej jest rozpoznawany u pacjentek po 50. roku życia. Chociaż to niezwykle rzadkie zjawisko, warto odnotować, że nowotwory złośliwe piersi mogą występować także u mężczyzn (zazwyczaj w 7. dekadzie życia). Dysponujemy coraz większą wiedzę na temat nowotworów złośliwych piersi, odległe wyniki leczenia raka piersi znacznie się poprawiły za sprawą nowych leków i modyfikacji dostępnych metod terapii. W przypadku wykrycia tego nowotworu, ustalenie rozpoznanie raka we wczesnym stadium i szybkie podjęcie terapii jest kluczowe. Często umożliwia to całkowite wyleczenie choroby nowotworowej. Wspomniane dane sprawiają, że tak ważna jest odpowiednia profilaktyka raka piersi.

Najczęstsze objawy raka piersi

Objawy nowotworu złośliwego piersi są uzależnione od stadium jego zaawansowania. Najczęstszym objawem raka piersi jest guz, który ma dość wyczuwalne granice, jest twardy i ma nierówną powierzchnię. W miarę wzrostu guzka wystąpić może asymetria piersi, zaczerwienienie skóry, jednostronny wyciek z brodawki, zmiany skórne piersi (np. objaw „skórki pomarańczy”) lub wciągnięcie brodawki sutkowej. Niezwykle istotna jest samokontrola i regularne, comiesięczne badanie fizykalne piersi przez kobiety. Nierzadko nowotwór złośliwy piersi we wczesnym stadium może nie powodować żadnych objawów, wówczas podejrzenie rozwijającego się procesu nowotworowego piersi może zostać wysnute na podstawie profilaktycznych badań obrazowych takich jak np. mammografia (MMG) lub badanie ultrasonograficzne (USG). Zmiany w obrębie sutków, piersi lub dołów pachowych stanowią potencjalne objawy raka piersi i wymagają diagnostyki obrazowej. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie wymienionych obszarów, warto skorzystać z porady lekarza i wykonać specjalistyczne badania obrazowe w celu ustalenia diagnozy i ewentualnego wdrożenia leczenia.

 

Czynniki ryzyka raka piersi

Rak piersi jest skomplikowaną jednostką chorobową – definiujemy kilka podtypów biologicznych nowotworów złośliwych piersi, które zasadniczo różnią się pod względem rokowania i wrażliwości na poszczególne metody leczenia. W ostatnich latach jesteśmy świadkami ogromnego postępu jaki dokonuje się w leczeniu i diagnostyce raka piersi, co przekłada się na wyniki leczenia. Dotychczas udało się zdefiniować kilka czynników ryzyka, które sprzyjają zachorowaniu na nowotwór złośliwy piersi. Zaliczamy do nich:

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Konsultacja Hematologiczna
Konsultacja
Hematologiczna
Konsultacja Onkologiczna
Konsultacja
Onkologiczna
Konsultacja Radiologiczna
Konsultacja
Radiologiczna

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj