<
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa?

Wizyta u onkologa, w opinii wielu osób, uchodzi za niezwykle stresujące i traumatyczne doznanie ponieważ panuje przekonanie, że jest równoznaczna z diagnozą nowotworu złośliwego. Warto wiedzieć, że często taka porada lekarska może mieć również charakter terapeutyczny. W wielu przypadkach lekarz ma podstawy aby uspokoić pacjenta i na podstawie zgłaszanych objawów oraz dostarczonych wyników badań wykluczyć rozpoznanie raka.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, zwlekanie z udaniem się do lekarza, oprócz narażenia pacjenta na niepotrzebny i przedłużający się stres, może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Konsekwencją tego może być dalszy rozwój choroby i wydłużenie czasu do rozpoczęcia leczenia. Warto wiedzieć, że onkolog przyjmuje pacjentów bez skierowania, dlatego, aby zapisać się do specjalisty na wizytę nie jest wymagane posiadanie dokumentu od specjalisty innej dziedziny. Każdy pacjent, który podejrzewa u siebie nowotwór, może udać się na wizytę do onkologa i po ustaleniu terminu wizyty, skorzystać z konsultacji.

Pierwsza wizyta u onkologa, jak przebiega?

Diagnozowanie i leczenie nowotworów to skomplikowany proces, w który zaangażowani są specjaliści kilku dziedzin medycyny. Onkolog to osoba zazwyczaj nadzorująca przebieg diagnostyki i leczenia. Lekarz tej specjalności kieruje pacjenta na procedury diagnostyczne, konsultacje chirurgiczne i radioterapeutyczne lub decyduje o zasadności wdrożenia leczenia systemowego (np. chemioterapii lub immunoterapii). Onkolog stale współpracuje z innymi specjalistami sprawującymi opiekę nad chorym, do których zaliczamy m.in. chirurga, radioterapeutę, psychologa czy fizjoterapeutę.

Najczęściej pierwszą procedurą po przybyciu do Poradni Onkologicznej jest zebranie wywiadu (badanie podmiotowe), podczas którego pacjent opowiada szczegółowo o niepokojących objawach, dotychczasowych chorobach, wykonanych zabiegach, stosowanych lekach i zachorowaniach na nowotwory w rodzinie. Warto, aby w trakcie pierwszej wizyty onkologicznej pacjentowi towarzyszyła bliska osoba, która nie tylko okaże wsparcie, ale również pomoże zapamiętać istotne informacje oraz zada pytania, o których pacjent mógł zapomnieć.

Po rozmowie z onkologiem następuje badanie fizykalne (badanie przedmiotowe), które polega na zbadaniu pacjenta pod kątem zgłoszonych wcześniej objawów. Po zebraniu wywiadu i badaniu przedmiotowym, onkolog decyduje o dalszym postępowaniu. W zależności od sytuacji klinicznej, pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia systemowego (np. chemio lub immunoterapią), skierowany na dalsze, szczegółowe badania, do innego specjalisty (np. chirurga) lub do dalszej obserwacji, w razie braku niepokojących symptomów.


Jak przygotować się do wizyty?

Niezwykle pomocnym jest, gdy pacjent dysponuje podstawową wiedzą na temat swojej choroby. Umożliwia to przeprowadzenie nie tylko sprawnej, ale również rzeczowej rozmowy z lekarzem. W naszej placówce staramy się w jasny i możliwie prosty sposób przekazać informacje na temat rozpoznania, przyczyny dolegliwości i planowanych działań. Pacjent aby świadomie uczestniczyć w procesie leczenia, powinien po rozmowie z lekarzem rozumieć diagnozę, istotę choroby, zasadność proponowanego postępowania.

W celu odpowiedniego przygotowania się do wizyty, pacjent może skorzystać z kilku wskazówek, które ułatwią komunikację z lekarzem, przyspieszą dojście do istoty problemu i jego rozwiązania.

Aby ułatwić komunikację podczas wizyty warto:


W Onkomedica zdajemy sobie sprawę z tego jak kluczowym elementem terapii jest zrozumiałe wytłumaczenie problemu i zaufanie na linii pacjent-lekarz, dlatego dokładamy wszelkich starań aby pacjent był w pełni świadomym i czynnym uczestnikiem procesu diagnostyczno-terapeutycznego na każdym jego etapie.

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj