<
Objawy raka jelita grubego

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. To trzeci według częstości występowania nowotwór złośliwy wśród mężczyzn i kobiet w Polsce. Od kilku lat zachorowalność na raka jelita grubego zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn wzrasta, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i znajomość najczęstszych objawów tego nowotworu. Szybka diagnostyka w przypadku niepokojących objawów zwiększa szanse na wykrycie choroby we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyzdrowienie.

Nowotwór jelita grubego - objawy

W większości przypadków rak jelita grubego jest rozpoznawalny u pacjentów powyżej 50 roku życia. Objawy raka jelita grubego najczęściej są uzależnione od stopnia zaawansowania nowotworu oraz lokalizacji guza. We wczesnym stadium nowotworu jelita grubego objawy są dość niespecyficzne i najczęściej mają postać wzdęć lub dolegliwości bólowych brzucha, które mogą zostać zbagatelizowane i być łączone z dolegliwościami związanymi z innymi narządami. Jednym z najczęstszych objawów, który skłania do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego jest pojawienie się świeżej krwi w stolcu. Chociaż krwawienie z odbytu często towarzyszy obecności hemoroidów, jest to objaw, którego nigdy nie można lekceważyć. Innym objawem, który często towarzyszy pojawieniu się tego nowotworu złośliwego jest niedokrwistość i towarzyszące jej osłabienie. Nierzadko pierwsze objawy raka jelita grubego umykają uwadze pacjenta lub są kojarzone z innymi dolegliwościami, np. zaburzenia oddawania stolca w postaci uporczywych zaparć, najczęściej przypisuje się nieprawidłowej diecie i stresowi.


Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Konsultacja Radiologiczna
Konsultacja
Radiologiczna
Konsultacja Urologiczna
Konsultacja
Urologiczna

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj