<
Objawy raka jelita grubego

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. To trzeci według częstości występowania nowotwór złośliwy wśród mężczyzn i kobiet w Polsce. Od kilku lat zachorowalność na raka jelita grubego zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn wzrasta, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i znajomość najczęstszych objawów tego nowotworu. Szybka diagnostyka w przypadku niepokojących objawów zwiększa szanse na wykrycie choroby we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyzdrowienie.

Nowotwór jelita grubego - objawy

W większości przypadków rak jelita grubego jest rozpoznawalny u pacjentów powyżej 50 roku życia. Objawy raka jelita grubego najczęściej są uzależnione od stopnia zaawansowania nowotworu oraz lokalizacji guza. We wczesnym stadium nowotworu jelita grubego objawy są dość niespecyficzne i najczęściej mają postać wzdęć lub dolegliwości bólowych brzucha, które mogą zostać zbagatelizowane i być łączone z dolegliwościami związanymi z innymi narządami. Jednym z najczęstszych objawów, który skłania do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego jest pojawienie się świeżej krwi w stolcu. Chociaż krwawienie z odbytu często towarzyszy obecności hemoroidów, jest to objaw, którego nigdy nie można lekceważyć. Innym objawem, który często towarzyszy pojawieniu się tego nowotworu złośliwego jest niedokrwistość i towarzyszące jej osłabienie. Nierzadko pierwsze objawy raka jelita grubego umykają uwadze pacjenta lub są kojarzone z innymi dolegliwościami, np. zaburzenia oddawania stolca w postaci uporczywych zaparć, najczęściej przypisuje się nieprawidłowej diecie i stresowi.


Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj