<
Rak piersi, jak wygląda jego diagnostyka?

Rak piersi, jak wygląda jego diagnostyka?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. Co warto wiedzieć na temat raka piersi, aby móc wykryć chorobę we wczesnym stadium?

Samobadanie piersi

Aby udało się wykryć niepokojące zmiany w piersiach we wczesnym stadium, wiele zależy od kobiet oraz comiesięcznego badania, a właściwie samobadania piersi. Takie badanie pozwala zachować tzw. czujność onkologiczną. Jak wykonuje się takie badanie? Na początku warto wiedzieć, że badanie palpacyjne wykonywane jest aż w trzech pozycjach: pod prysznicem, przed lustrem, a także na leżąco. Trzeba podnieść obie ręce, a następnie dokładnie przyjrzeć się kształtowi swoich piersi oraz dołów pachowych. Warto sprawdzić, czy z brodawek nie wydziela się płyn, a także czy na skórze piersi nie występują przebarwienia. Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi na tydzień po okresie menstruacji, natomiast kobiety po menopauzie powinny sobie wybrać jeden dzień w miesiącu, przy którym regularnie będą badały stan swoich piersi. Oczywiście oprócz samobadania piersi niezwykle ważne są okresowe badania lekarskie.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Jednym z pierwszych ostrzeżeń powinno być dla nas pojawienie się guzka lub stwardnienia w okolicy dołu pachowego, lub w obrębie piersi (może to być nawet guzek niebolesny). Powodem do niepokoju będzie również wyciek z brodawki, szczególnie jeżeli przypomina on krew. Sygnałem powinna być dla nas zmiana wielkości lub kształtu brodawek, skóra, która przypomina swoją formą skórkę pomarańczy, a także owrzodzenia czy niejasnego źródła zaczerwienienia. Każdy guzek lub stwardnienie powinno być skontrolowane przez specjalistę, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

 

Jakie są sposoby diagnostyki raka piersi?

Medycyna oferuje wiele metod diagnostycznych raka piersi. Dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat zalecane jest badanie mammografii, natomiast u kobiet młodych ze względu na inną budowę piersi wykonuje się badanie USG. Jedną z metod diagnostyki raka piersi jest elastografia, która polega na ocenie twardości tkanek - elastyczne i miękkie tkanki są zdrowe, natomiast tkanki sztywne mogą wskazywać na raka. Kolejną metodą diagnostyki piersi jest rezonans magnetyczny, który znany jest z dużej czułości wykrywania guzków piersi, dzięki czemu można zobrazować wczesne zmiany, które są niewidoczne w badaniu USG lub mammografii.

 

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, kogo dotyczy?

Im wcześniej rak piersi zostanie zdiagnozowany, tym wcześniej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie i pacjentka będzie miała większe szanse na wyleczenie. W początkowych stadiach raka wczesne wykrycie zmian umożliwia zastosowanie mniej agresywnych form terapii. Zwiększone ryzyko na zachorowanie na nowotwór piersi mają kobiety w starszym wieku, kobiety, u których miesiączka wystąpiła we wczesnym wieku, a menopauza w późnym, występowania raka piersi w rodzinie, a także urodzenie dziecka w poźniejszym wieku.

 

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Konsultacja Urologiczna
Konsultacja
Urologiczna
Konsultacja Radiologiczna
Konsultacja
Radiologiczna

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj