<
Rak prostaty

Rak prostaty

Rak prostaty (inne określenia tej choroby to rak stercza lub rak gruczołu krokowego) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. To również, obok raka płuca, najczęstsza przyczyna zgonu z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Rak gruczołu krokowego najczęściej występuje po 70. roku życia, rzadko chorują mężczyźni przed 40. rokiem życia.

Liczba rozpoznań raka prostaty rośnie szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, głównie w wyniku rozpowszechniania się oznaczania stężenia PSA (swoisty antygen sterczowy) u osób bez objawów. Kluczową rolę we wczesnym wykryciu raka prostaty odgrywa profilaktyka, znajomość potencjalnych objawów tej choroby oraz szybko przeprowadzona diagnostyka. Specjalistą, który najczęściej zajmuje się diagnostyką i leczeniem raka prostaty jest urolog. W przypadku choroby w zaawansowanym stadium (z przerzutami) terapią raka gruczołu krokowego zajmuje się onkolog i radioterapeuta.

 

Rokowanie raka prostaty

Przebieg choroby oraz rokowanie w przypadku raka gruczołu krokowego są uzależnione od czynników rokowniczych i predykcyjnych, które obejmują:

 

Skala Gleasona (ocena od 2 do 10) służy do oceny stopnia złośliwości nowotworu. U pacjentów z niskim wskaźnikiem Gleasona (2-4) rokowanie jest dobre, wskaźnik 5 lub 6 uznaje się za pośredni, natomiast wskaźnik o wartości 7 lub więcej jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym.

 

 

Objawy raka prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego jest często rozpoznawany przypadkowo, w stadium bezobjawowym, a diagnostyka podejmowana po stwierdzeniu podwyższonej wartości PSA podczas rutynowych badań kontrolnych. Nieleczony rak prostaty może powodować objawy, do których zaliczamy:

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj