<
Rak prostaty

Rak prostaty

Rak prostaty (inne określenia tej choroby to rak stercza lub rak gruczołu krokowego) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. To również, obok raka płuca, najczęstsza przyczyna zgonu z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Rak gruczołu krokowego najczęściej występuje po 70. roku życia, rzadko chorują mężczyźni przed 40. rokiem życia.

Liczba rozpoznań raka prostaty rośnie szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, głównie w wyniku rozpowszechniania się oznaczania stężenia PSA (swoisty antygen sterczowy) u osób bez objawów. Kluczową rolę we wczesnym wykryciu raka prostaty odgrywa profilaktyka, znajomość potencjalnych objawów tej choroby oraz szybko przeprowadzona diagnostyka. Specjalistą, który najczęściej zajmuje się diagnostyką i leczeniem raka prostaty jest urolog. W przypadku choroby w zaawansowanym stadium (z przerzutami) terapią raka gruczołu krokowego zajmuje się onkolog i radioterapeuta.

 

Rokowanie raka prostaty

Przebieg choroby oraz rokowanie w przypadku raka gruczołu krokowego są uzależnione od czynników rokowniczych i predykcyjnych, które obejmują:

 

Skala Gleasona (ocena od 2 do 10) służy do oceny stopnia złośliwości nowotworu. U pacjentów z niskim wskaźnikiem Gleasona (2-4) rokowanie jest dobre, wskaźnik 5 lub 6 uznaje się za pośredni, natomiast wskaźnik o wartości 7 lub więcej jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym.

 

 

Objawy raka prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego jest często rozpoznawany przypadkowo, w stadium bezobjawowym, a diagnostyka podejmowana po stwierdzeniu podwyższonej wartości PSA podczas rutynowych badań kontrolnych. Nieleczony rak prostaty może powodować objawy, do których zaliczamy:

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Konsultacja Urologiczna
Konsultacja
Urologiczna
Konsultacja Hematologiczna
Konsultacja
Hematologiczna

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj