<
Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej, co to takiego?

Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej, co to takiego?

Pacjenci onkologiczni w trakcie zwalczania nowotworu często są narażeni na odczuwanie przewlekłego zmęczenia, które ma bezpośredni wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Brak energii u pacjentów podczas leczenia onkologicznego ma swoje wytłumaczenie w medycynie — jest to zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej, czyli CRF. Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej i w jaki sposób można z nim walczyć?

 CRF — jakie są jego objawy?

Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej jest odczuwanym poczuciem fizycznego i emocjonalnego znużenia. Zjawisko CRF dotyczy przede wszystkim pacjentów znajdujących się na etapie leczenia przyczynowego, pacjentów w remisji, a także po zakończeniu leczenia. Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej jest uznawany za jeden z najważniejszych objawów niepożądanych związanych z przebiegiem choroby onkologicznej i terapią. CRF zgłaszany jest przez prawie wszystkich pacjentów na zaawansowanym etapie choroby nowotworowej, a jego objawy mogą utrzymywać się od kilku miesięcy aż do kilku lat. Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej uważa się za niezwykle trudne w leczeniu, ponieważ jest to zjawisko, przy którym nasilenie objawów jest nadmiarowe i bezpośrednio wpływa na obniżenie jakości życia pacjenta. Pacjenci najczęściej opisują CRF jako stan ciągłego znużenia, zmęczenia czy braku energii życiowej.

 

Jak leczyć CRF?

Jednym z najważniejszych kroków w leczeniu CRF jest jego rozpoznanie i uświadomienie pacjenta, że jest to istniejący problem, ponieważ w wielu przypadkach pacjenci onkologiczni uznają, że objawy zmęczenia są normalne i nie podejmują żadnych kroków w kierunku ich diagnostyki oraz leczenia. Najczęściej schemat leczenia CRF obejmuje poradnictwo z udziałem fizjoterapeuty, konsultacje psychoga onkologicznego oraz konsultacje dietetyka onkologicznego, a także wprowadzenie elementów psychoterapii w kierunku adaptacji choroby. W przypadku przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej wprowadza się leczenie farmakologiczne, np. kortykosteroidami, progestagenami. Pacjentowi zaleca się suplementację kwasów OMEGA-3 i L-Karnityny.

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Konsultacja Dermatologiczna
Konsultacja
Dermatologiczna
Konsultacja Hematologiczna
Konsultacja
Hematologiczna

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj