<
Rak piersi, jak wygląda jego diagnostyka?

Rak piersi, jak wygląda jego diagnostyka?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. Co warto wiedzieć na temat raka piersi, aby móc wykryć chorobę we wczesnym stadium?

Samobadanie piersi

Aby udało się wykryć niepokojące zmiany w piersiach we wczesnym stadium, wiele zależy od kobiet oraz comiesięcznego badania, a właściwie samobadania piersi. Takie badanie pozwala zachować tzw. czujność onkologiczną. Jak wykonuje się takie badanie? Na początku warto wiedzieć, że badanie palpacyjne wykonywane jest aż w trzech pozycjach: pod prysznicem, przed lustrem, a także na leżąco. Trzeba podnieść obie ręce, a następnie dokładnie przyjrzeć się kształtowi swoich piersi oraz dołów pachowych. Warto sprawdzić, czy z brodawek nie wydziela się płyn, a także czy na skórze piersi nie występują przebarwienia. Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi na tydzień po okresie menstruacji, natomiast kobiety po menopauzie powinny sobie wybrać jeden dzień w miesiącu, przy którym regularnie będą badały stan swoich piersi. Oczywiście oprócz samobadania piersi niezwykle ważne są okresowe badania lekarskie.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Jednym z pierwszych ostrzeżeń powinno być dla nas pojawienie się guzka lub stwardnienia w okolicy dołu pachowego, lub w obrębie piersi (może to być nawet guzek niebolesny). Powodem do niepokoju będzie również wyciek z brodawki, szczególnie jeżeli przypomina on krew. Sygnałem powinna być dla nas zmiana wielkości lub kształtu brodawek, skóra, która przypomina swoją formą skórkę pomarańczy, a także owrzodzenia czy niejasnego źródła zaczerwienienia. Każdy guzek lub stwardnienie powinno być skontrolowane przez specjalistę, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

 

Jakie są sposoby diagnostyki raka piersi?

Medycyna oferuje wiele metod diagnostycznych raka piersi. Dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat zalecane jest badanie mammografii, natomiast u kobiet młodych ze względu na inną budowę piersi wykonuje się badanie USG. Jedną z metod diagnostyki raka piersi jest elastografia, która polega na ocenie twardości tkanek - elastyczne i miękkie tkanki są zdrowe, natomiast tkanki sztywne mogą wskazywać na raka. Kolejną metodą diagnostyki piersi jest rezonans magnetyczny, który znany jest z dużej czułości wykrywania guzków piersi, dzięki czemu można zobrazować wczesne zmiany, które są niewidoczne w badaniu USG lub mammografii.

 

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, kogo dotyczy?

Im wcześniej rak piersi zostanie zdiagnozowany, tym wcześniej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie i pacjentka będzie miała większe szanse na wyleczenie. W początkowych stadiach raka wczesne wykrycie zmian umożliwia zastosowanie mniej agresywnych form terapii. Zwiększone ryzyko na zachorowanie na nowotwór piersi mają kobiety w starszym wieku, kobiety, u których miesiączka wystąpiła we wczesnym wieku, a menopauza w późnym, występowania raka piersi w rodzinie, a także urodzenie dziecka w poźniejszym wieku.

 

Nowotwory

W czym możemy Ci pomóc?

Zobacz również

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj