Czerniak

Czerniak

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który rozwija się z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Czerniak nie tylko może rozwijać się na skórze, ale również na błonach śluzowych czy w obrębie gałki ocznej, jednakże warto wiedzieć, że czerniaki poza skórą występują niezwykle rzadko. Czerniak źle rokuje, ponieważ niezwykle często daje przerzuty. Czerniak może przebiegać w sposób nieprzewidywalny, a leczenie zaawansowanego stadium jest niezwykle ograniczone. Za to w przypadku rozpoznania wczesnego rokowania są znacznie bardziej pozytywne, dlatego warto kontrolować wszystkie niepokojące zmiany skórne.

Czynniki ryzyka czerniaka:

 

Objawy czerniaka

Im wcześniej wykryjemy czerniaka, tym większe są szanse na całkowite wyzdrowienie. Warto wiedzieć, że czerniak może powstać na skórze ze znamionami skórnymi, jak i na skórze niezmienionej. Czerniak o grubości poniżej 1 mm bardzo często wykrywany jest podczas badania lekarskiego. Podczas regularnych badań lekarskich bardzo ważne jest przebadanie całej skóry, dzięki czemu będzie można szybko wykryć nieprawidłowości. Jakie są najczęstsze objawy czerniaka? Przede wszystkim świąd i zaczerwienienie miejsca, w którym rozwija się nowotwór. Często pojawia się owrzodzenie i występuje krwawienie. Objawami, które powinny zaniepokoić, jest zmiana kształtu zmiany, asymetria wzrostu, a także pojawiająca się wokół znamienia obwódka, która sprawia wrażenie, że się unosi.

 

Diagnostyka czerniaka

Podstawową metodą rozpoznania wczesnego stadium czerniaka jest badanie mikroskopowe wycinka skóry, które wykonywane jest według algorytmu ABCDE.

Podstawową metodą diagnostyczną czerniaka będzie badanie histopatologiczne. Rozpoznanie czerniaka musi być potwierdzone również badaniem cytologicznym (wymaz pobrany z owrzodzenia). Dodatkowe badania obejmują również podstawowe badania krwi, a więc morfologię, próby wątrobowe, badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz badanie ultrasonograficzne.

 

Leczenie czerniaka

W przypadku potwierdzenia złośliwego nowotworu skóry, jakim jest czerniak, następuje leczenie radykalne polegające na wycięciu blizn z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych. Jeżeli stwierdzono odległe przerzuty stosuje się limfadenektomię regionalną oraz leczenie uzupełniające, m.in. chemioterapię, radioterapię czy immunoterapię.

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj