Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy występuje również pod nazwą "raka endometrium", jest to nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, który rozwija się właśnie w błonie śluzowej wyściełającej wnętrze trzonu macicy. Trzon macicy jest odpowiedzialny za utrzymanie rozwijającego się płodu, jak również zadbanie o jego prawidłowy rozwój. Pod wpływem hormonów endometrium ulega cyklicznym zmianom, dzięki czemu kobiety doświadczają krwawienia menstruacyjnego — jest to znak, że endometrium jest przygotowane do przyjęcia zarodka. Najczęstszym typem raka endometrium jest gruczolak endometrialny, która pojawia się w wieku okołomenopauzalnym, jednakże jego rokowania są zazwyczaj dobre. Rzadszym typem raka jest nowotwór pojawiający się w wieku 60. lub 70. lat, który nie ma związku ze stymulacją hormonalną.

Czynniki ryzyka raka trzonu macicy:

 

Objawy raka trzonu macicy

Objawy raka trzonu macicy można zauważyć już we wczesnym stadium rozwoju choroby, ponieważ w przypadku kobiet miesiączkujących dochodzi do krwawienia międzymiesiączkowego, a w przypadku kobiet po okresie menopauzy objawem są wszelkie krwawienia z dróg rodnych. Oczywiście nie każde krwawienie będzie oznaczać nowotwór. Po wystąpieniu niepokojących objawów warto udać się na wizytę konsultacyjną do ginekologa, który ustali przyczyny krwawienia.

 

Diagnostyka raka trzonu macicy

Podczas standardowego badania ultrasonograficznego, tj. USG dopochwowego lekarz może stwierdzić nadmierny rozrost śluzówki u kobiet po menopauzie - jeżeli wielkość śluzówki jest przekroczona, konieczne są dalsze badania w celu postawienia diagnozy. Jednym z badań diagnostycznych jest histeroskopia, czyli endoskopia macicy, która jest małoinwazyjną metodą obrazowania wnętrza macicy, dzięki której możliwe jest zlokalizowanie polipów, mięśniaków oraz zmian nowotworowych znajdujących się w śluzówce. Rak trzonu macicy wymaga zdiagnozowania poprzez badanie histopatologiczne, do którego materiał pobiera się podczas łyżeczkowania jamy macicy lub w trakcie biopsji, dzięki której możliwe jest pobranie podejrzanej zmiany w śluzówce. Wynik badania histopatologicznego jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć nowotwór endometrium. Niezwykle ważne jest zdiagnozowanie raka trzonu macicy w początkowym etapie rozwoju, ponieważ wtedy daje najlepsze rokowania, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych o charakterze ginekologicznym.

 

Leczenie raka trzonu macicy

Nawet jeżeli nowotwór endometrium zostanie wykryty we wczesnym stadium, do pełnego wyzdrowienia może być konieczne całkowite usunięcie macicy, a więc histerektomia. Radykalna operacja chirurgiczna nie tylko polega na usunięciu macicy, ale również przydatków, czyli jajników wraz z jajowodami, a także okolicznych węzłów chłonnych. Podczas wykonywania zabiegu niezwykle ważna jest jego precyzja, ponieważ całkowite usunięcie nowotworu gwarantuje powrót do pierwotnej jakości życia. Przy przeciwwskazaniach do operacji czasami wykonywana jest wyłącznie radioterapia. 

Strefa wiedzy

Zamknij
Cookies
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Dowiedz się więcej
Zaakceptuj